Osvojili najvišje možno priznanje
Lukoviški godbeniki in godbenice so se po lanskem praznovanju jubileja v letošnjem letu lotili novega izziva. Prvič v zgodovini društva so se udeležili tekmovanja na državnem nivoju in presenetili vse. Na tekmovanju slovenskih godb in mažoretnih skupin v korakanju v Radečah so osvojili zlato plaketo s posebno pohvalo, kar je najvišje možno priznanje. Za izvedbo koreografije so prejeli kar 91,3% točk.
Zveza slovenskih godb in Mažoretna zveza Slovenije sta v soboto, 19. oktobra, v Radečah organizirala tekmovanje v korakanju. Udeležilo se ga je kar 250 godbenikov in mažoret iz 7-ih društev širom Slovenije. Tekmovanje je bilo razdeljeno v tri tekmovalne kategorije. Godba Lukovica je nastopila v kategoriji Protokol. V 10 minutah, ki so jih imeli na voljo, so zaigrali dve skladbi in ob tem prikazali zahtevane prvine godbeništva v gibanju. Vse to pod budnim očesom ocenjevalcev Mihe Dergana (sodnik za prvine korakanja godb), Mitje Dragoliča (sodnik za glasbo) in Aleša Breznikarja (sodnik za splošni vtis), ki so nastop spremljali glede na Pravilnik Zveze slovenskih godb. Ocenjevali so tako splošni vtis, kot izgled tekmovalne skupine, urejenost, postavitev formacije, nastop predvodnika ter izvedbo njegovih povelj preko godbenic in godbenikov, sestavo in izvedbo koreografije, izvedbo nadstandardnih in show elementov, ter seveda glasbeno izvedbo, pri čemer je bil poudarek na kakovosti zvoka, intonaciji, glasbenem stilu in dinamiki. Godba Lukovica je vse predpisane elemente opravila odlično in tako so ji sodniki za nastop prisodili 91,3% točk, kar je pomenilo, da so prejeli zlato priznanje s posebno pohvalo in v absolutni konkurenci zasedli 3. mesto. Pred njimi sta bila le orkestra, ki v Sloveniji spadata v sam vrh: Laška pihalna godba, ki je nastopila skupaj z laškimi mažoretami in Godba Slovenskih železnic v sodelovanju z radeškimi mažoretami.
»Nismo pričakovali takšnega uspeha,« je po nastopu in prejetju priznanja dejal Vili Gošte, predvodnik Godbe Lukovica, ki je godbo vodil na tem tekmovanju in tudi bdel nad celotnim projektom: »že pred poletnimi počitnicami sem začel pripravljati koreografijo, ki je morala biti v skladu z zahtevami in pravilnikom Zveze slovenskih godb. Potrebno je bilo izbrati primerni skladbi in temu prilagoditi figurativne elemente. Konec poletja pa smo začeli z vajami. Vse skupaj je trajalo skoraj tri mesece. Ob tem bi se zahvalil vsem godbenikom in godbenicam za prizadevnost in dobro udeležbo na vajah. Veliko truda in dela je bilo vloženega. Delovati je bilo potrebno usklajeno, kot eden. To nam je po številnih vajah tudi uspelo. Na tekmovanje smo šli le pokazati, kaj smo se v vsem tem času naučili, brez velikih ambicij in pričakovanj. Že na generalki pa smo pustili zelo dober vtis. Opazovalci so bili zadovoljni, čudili so se. To smo potem nadgradili še v tekmovalnem programu. Na voljo smo imeli 10 minut in takrat je bilo potrebno pokazati najboljše. Uspelo nam je. Neverjetno, zelo sem vesel. Prikazali smo se kot zelo resna, disciplinirana godba z dobrim igranjem in veliko znanja v elementih korakanja.«
Leta 2009 se je na pobudo in ob podpori takratnega vodstva godbe in dirigenta Luke Einfalta lukoviški orkester odločil, da se bo poleg tradicionalnega izvajanja skladb posvetil tudi zelo zanimivi in atraktivni dejavnosti godbeništva, godbi v gibanju oz. korakanju s figurativnimi elementi. Delegacija lukoviških godbenikov se je tako pred 10-imi leti odpravila k pobrateni avstrijski godbi v St. Lambrecht. Vili Gošte, ki je predvodnik godbe Lukovica že deset let, se takole spomni takratnega obiska Avstrije: »Karl Rappold, dirigent in predvodnik godbe St. Lambrecht, nam je predstavil dejavnost korakanja. Pokazal nam je nekaj detajlov, od postavitve, prihoda na prizorišče, kakšna so povelja in kako se izvajajo, … Dal nam je tudi posebni priročnik, ki smo ga prevedli v slovenščino in začeli delati. Takrat sem se odločil, da bom prevzel vlogo predvodnika Godbe Lukovica. Ob otvoritvi novih godbenih prostorov v Šentvidu so nam predstavniki iz St. Lambrechta podarili še predvodniško palico, ki jo vihtim še danes.« Vse od takrat se lukoviški godbeniki posvečajo korakanju in znanje izpopolnjujejo.
Vili Gošte se je tako leta 2011 na Ptuju udeležil večdnevnega seminarja za predvodnike v organizaciji Zveze slovenskih godb. Mentor je bil Ivan Medved iz Laškega s katerim Gošte sodeluje že vse od takrat. »Še zdaj sva v stikih, če potrebujem kakšno pomoč ali nasvet se obrnem nanj. Vedno je pripravljen pomagati. Tudi zato ker dobro delamo in želimo delati na tem področju. Številne godbe se te zahtevne dejavnosti sploh ne lotijo, kar nekaj godb pa je že tudi obupalo. Ne ukvarja se veliko godb s tem, mi pa smo bili med prvimi. Lotili smo se tega in vztrajamo, čeprav so se nam morda nekateri na začetku celo posmehovali. Ampak mi smo se naučili in nekatere elemente korakanja prvič pokazali na enem izmed tradicionalnih prvomajskih nastopov. Godbeniki so videli, da se lahko poleg igranja skladb pokaže še kaj več in všeč jim je bilo. Tako je sedaj vsako leto ob prvomajskih nastopih. Posebno show točko smo pripravili tudi za uvod slavnostnega koncerta ob 20-letnici našega delovanja. Krona in potrditev dobrega dela pa je bil uspeh na tekmovanju in seveda tudi vzpodbuda za nadaljnje delo na tem področju« je zaključil Vili Gošte, ki je na tekmovanju v Radečah navdušil. Dobil je številne pohvale kolegov in tudi sodnikov, saj je med vsemi predvodniki naredil najboljši vtis.